Notifikacje Chcesz ulepszyć swoje kampanie sprzedażowe? Wpadnij na spotkanie LIVE za 0 zł:Rezerwuję miejsce! Notifikacje

12 archetypów marki. Czym jest archetyp i jakie ma znaczenie w kształtowaniu marki?

Archetypy marki przydają się w każdej dziedzinie zarządzania marką: od tworzenia komunikacji aż po sprzedaż i opiekę posprzedażową. Choć ich fundamentem są bajki literatury światowej, archetypy są obecne w naszym życiu na co dzień (chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy). Sprawdźmy, który archetyp najlepiej oddaje naszą markę.

12 archetypów marki. Czym jest archetyp i jakie ma znaczenie w kształtowaniu marki?

Tomek Kuźniar

Opublikowano: 10 maja 2024

16 minut czytania

  • Udostępnij:
12 archetypów marki. Czym jest archetyp i jakie ma znaczenie w kształtowaniu marki?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest pojęcie archetypów i jakie archetypy marek możesz znaleźć,
  • czym wyróżniają się poszczególne archetypy i jak wybrać idealny dla swojej marki.

Czym jest archetyp marki? Definicja

Pojęcie archetypu możemy kojarzyć jeszcze ze szkoły. Stworzył je XIX-wieczny, szwajcarski psychiatra, Carl Gustav Jung. Obserwował on przez wiele lat liczne mity i bajki z całego świata. Zauważył, że niezależnie od pochodzenia, zawierają one określone motywy, które możemy też spotkać w życiu współczesnego człowieka (współczesnego panu Jungowi i współczesnego nam). Według definicji archetypy to „wysoko rozwinięte elementy zbiorowej nieświadomości”, a z polskiego na nasze: uniwersalne wzorce, które rozpoznajemy w otaczającej nas rzeczywistości i na które reagujemy w konkretny sposób.

Jak doszło do tego, że archetypy zostały powiązane ze światem biznesu? Wszystko dzięki Margaret Mark i Carol S. Pearson, które w 2001 roku wydały książkę „The Hero and the Outlaw”. Według ich definicji archetypy marki to personifikacje, które określają wszystkie najważniejsze cechy marki: od zachowania, poprzez wartości, aż po unikalne cechy. Są one uniwersalne, a więc zrozumiałe przez ludzi z różnych zakątków świata.

Archetypy osobowości a archetypy marki

Carl Gustav Jung stworzył definicje 12 archetypów osobowości oraz opisał symbolikę, wartości, zachowania i komunikaty, które przekazuje każdy z wzorców osobowości. Wykorzystanie ich w brandingu sprawia, że marka nabiera osobowości i charakteru, a dzięki temu przyciąga odbiorców, którzy mają podobne wartości. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego użytkownika, ponieważ różne cechy przyciągają różnych odbiorców. Warto skupić się na tym, by docierać do tych, na których faktycznie nam zależy.

W jakich branżach ważne jest zastosowanie archetypów w brandingu?

Czy każda marka musi określić swój archetyp? Niekoniecznie! Są takie branże, w których jest to konieczne (czyli takie, które budują relacje z klientem, tworzą własną tożsamość i stawiają na emocjonalną komunikację) i takie, w których nie jest to obowiązkowe. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, warto jednak określić archetypy marki, ponieważ:

  • będzie nam łatwiej stworzyć spójną komunikację dopasowaną do wizerunku marki,
  • pomogą nam one w tworzeniu strategii wizualnych,
  • ułatwią docieranie do osób, których wartości pokrywają się z wartościami marki, a co za tym idzie: zbudujemy zaufanie i relacje z naszymi odbiorcami,
  • będziemy tworzyć takie kampanie reklamowe, które zaangażują potencjalnych klientów,
  • dobierzemy kanały komunikacji, które będą najlepiej współgrać z marką i jej celami.

Rola archetypów marki w marketingu

Unikalne cechy marki wynikające z wybranego archetypu ułatwiają nam przewidywanie zachowań i reakcji odbiorców (zarówno tych, którzy po raz pierwszy zetkną się z naszą marką, jak i tych, którzy są z nami od dawna). Dzięki temu możemy wybrać dla nich takie rozwiązania, które faktycznie rozwiążą ich problemy. Oni za to odwdzięczą się nie tylko zakupami, ale także swoim zaangażowaniem i lojalnością. Może też dojść do tego, że odbiorca poczuje się częścią społeczności i wręcz utożsami się z naszą marką.

Jak to działa?

Wybierając archetyp marki, możemy zaplanować krótko- i długofalowe działania, czyli całą komunikację marki (treści, grafiki, filmy, logo, slogan, kolory marki itd.), która będzie bazować nie tylko na suchych faktach czy kusić najniższą ceną, ale także na wyższych wartościach i emocjach. Nasza marka stanie się tym samym rozpoznawalna i godna zaufania. Jednocześnie dzięki archetypowi marka wyróżni się na tle konkurencji, a to otworzy jej kolejne drzwi do rozwoju.

Jak określić archetypy marki?

Zróbmy to w kilku krokach:

1. Określmy wartości, cele i charakter marki, którą chcemy stworzyć.
2. Poznajmy 12 archetypów marki i dowiedzmy się o nich nieco więcej (dokładne opisy poszczególnych archetypów wraz z przykładami firm i ich komunikacji są nieco dalej w tym artykule).
3. Zastanówmy się, który z klasycznych archetypów najbardziej pasuje do naszej marki (to zadanie wymaga nieco więcej czasu, ponieważ musimy przemyśleć, w jaki sposób pracowalibyśmy z poszczególnymi archetypami i który z nich najlepiej oddawałby charakter marki).

    Inne sposoby określenia archetypu marki to:

    • skorzystanie z porad eksperta w tej dziedzinie,
    • przeprowadzanie badań, jak dana marka jest postrzegana przez konsumentów (dla istniejących już marek).

    Cechy wspólne marki i człowieka

    Choć marka nie jest człowiekiem, podobnie jak on może się rozwijać, udoskonalać i postępować w zgodzie z wartościami. Dzięki archetypom marka może odpowiadać na problemy i bolączki odbiorców w ciekawy, trafiający do nich sposób. Marka bazująca na konkretnym wzorcu osobowości może, tak jak człowiek, wywoływać określone emocje. Dzięki temu już w kilka sekund wiemy, czy dana firma „jest nasza”, czy będziemy szukać dalej, gdzie możemy kupić dany produkt lub usługę. Archetypy marki sprawiają, że ma ona w sobie „to coś”, co przyciąga pożądanych odbiorców i odsiewa tych, którzy nie nadają z nami na tych samych falach.

    Nasi odbiorcy chcą czuć się bezpiecznie, a określenie cech osobowości marki oraz jej wartości (i konsekwencja w tym obszarze) to umożliwia, ponieważ nasza komunikacja staje się przewidywalne, a co za tym idzie: można się do niej przywiązać i utożsamiać się z nią.

    Jak użyć archetypów do definiowania swojej marki?

    By dobrze zdefiniować archetyp w obrębie naszej marki, musimy wcześniej zastanowić się, kim są nasi odbiorcy i jakie emocje budzi w nich nasza komunikacja. Dobrze jest także zbadać (np. za pomocą ankiet) z czym odbiorcy nas kojarzą oraz jakie ich potrzeby zaspokajamy (a później zderzyć je z naszymi oczekiwaniami w tej sferze: odbiór otoczenia nam się podoba czy niekoniecznie?). Zestawiając te wszystkie dane z archetypem marki możemy wprowadzić zmiany i rozwiązania, dzięki którym zbudujemy trwałą więź z odbiorcami, ponieważ trafimy w ich preferencje, wartości i oczekiwania.

    Czy marka może mieć tylko jeden archetyp? I tak, i nie. Powinniśmy wybrać jeden archetyp dominujący, który będzie fundamentem dla komunikacji. By stworzyć wizerunek marki, warto połączyć dwa archetypy, które będą się uzupełniać. Ten drugi archetyp nie będzie dominował, ale uzupełniał nasz branding.

    Jakie są korzyści posiadania archetypu marki?

    Korzyści jest wiele! Oto kilka z nich:

    • spójna komunikacja,
    • rozpoznawalność marki,
    • budowanie więzi i oddziaływanie na emocje odbiorców,
    • łatwiejsze tworzenie spójnego i skutecznego przekazu reklamowego,
    • wywoływanie konkretnych emocji u odbiorców,
    • dawanie odbiorcom obietnicy, która stoi za naszą marką (lub konkretnym produktem/usługą).

    Rola archetypów marki w podejmowaniu decyzji przez konsumentów

    Nasza marka jest postrzegana przez pryzmat wielu czynników, m.in.:

    • nazwy,
    • logo,
    • kolorów,
    • sposobu wypowiedzi,
    • sloganu…

    To wszystko wpływa na decyzję konsumenta: „podoba mi się to” lub „to nie dla mnie”. Wybór archetypów marki jest w tej kwestii znacznym ułatwieniem, ponieważ wszystko, co będziemy robić w naszej marce, będzie wynikało właśnie z wcześniej określonych cech, wartości i wizji. Dzięki nim stworzymy unikatowy głos marki.

    Błędy związane z wykorzystywaniem archetypów marki

    W pracy z archetypem marki możemy popełnić dwa główne błędy:

    1. często zmieniać wybrane archetypy (przez to nasi odbiorcy nie będą nam ufać, angażować się i utożsamiać z marką),
    2. założyć, że odbiorcy wiedzą to, co my (my wiemy, jaką marką jesteśmy i czym się ona wyróżnia, ale musimy to wyjaśnić naszym odbiorcom we wszystkich kanałach komunikacji).

      12 archetypów marki i ich charakterystyka

      Uff, tyle ważnych rzeczy za nami… ale w końcu pora na prezentację archetypów marki. Poznamy ich uniwersalne wzorce zachowań, unikalne cechy oraz przykłady z życia (kulturalnego i biznesowego).

      Archetyp marki: Niewinny (The Innocent)

      Archetyp niewinnego jest idealny dla marek, których klienci potrzebują poczucia bezpieczeństwa (ale z dozą pozytywnego myślenia i optymizmu). Niewinny jest uczciwy i pozbawiony złej woli ( jak dziecko, które nie potrafi jeszcze kłamać). Tworzy on życzliwe i bezpieczne środowisko, które sprzyja tworzeniu więzi.

      Przykłady z kultury: Forrest Gump, Luna Lovegood

      Przykłady marek: Coca-Cola (reklamy pełne są optymizmu, a oglądając je wracamy myślami do dzieciństwa), Dove (wizja marki, która chce pokazać kobietom ich wewnętrzne piękno)

      Archetyp marki: Porzucony, Wygnaniec, Buntownik (The Orphan)

      Archetyp buntownika to wolność i rewolucja, która ma zmienić świat na lepsze (ale tylko trochę). Zasady ma tam, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Jego paliwem jest gniew, który ukazuje się w komunikacji poprzez np. wulgaryzmy (ale niekoniecznie musi tak być, komunikacja może być po prostu surowa lub „mocna”). Swoje opinie wyraża bez skrupułów, nawet jeśli są kontrowersyjne. To archetyp idealny dla silnej marki.

      Przykłady z kultury: Mulan, Arya Stark

      Przykłady marek: Harley-Davidson (ustala własne zasady), Apple (hasło: think different, myśl inaczej)

      Archetyp marki: Wojownik, Bohater (The Warrior)

      Archetyp bohatera to ten, który czyni świat lepszym, gdy sam staje się lepszy. Pragnie zbliżyć się do wyśnionego zwycięstwa. Chroni tych, którzy nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Jest odważny i doskonale zna swoją wartość. Przekaz marki skłania do pracy nad sobą i kwestionowania statusu quo.

      Przykłady z kultury: Harry Potter, Merida Waleczna, Nelson Mandela

      Przykłady marek: Nike (mówi o pokonywaniu słabości, just do it!, po prostu to zrób), Leroy Merlin (hasło: zostań bohaterem w swoim domu)

      Archetyp marki: Opiekun (The Caregiew)

      Archetyp opiekuna tworzy komunikację pełną troski, współczucia i służenia innym. Opiekun często ma instynkt macierzyński lub ojcowski. Chce pomagać swoim odbiorcom w kroczeniu przez życie. Nie skupia się na konkurencji, a na tym, by wspierać tych, którzy mu zaufali. Ważne jest dla niego to, co odbiorcy czują, dlatego przypomina im, że będzie dobrze, bo nie są sami.

      Przykłady z kultury: księżna Diana, Matka Teresa

      Przykłady marek: Toms (marka dba o równość wszystkich ludzi), Johnson&Johnson (credo marki mówi o odpowiedzialności i wsparciu)

      Archetyp marki: Odkrywca, Badacz (The Seeker)

      Archetyp odkrywcy opiera się na wolności i niezależności. Ciągle testuje, bada, doświadcza i wychodzi poza strefę komfortu. Odkrywca jest odważny i uwielbia wyzwania. Tworzy swobodną przestrzeń, z której odbiorcy wyciągają dla siebie to, czego potrzebują do kroczenia własną ścieżką. Jego przekaz zachęca przede wszystkim do wsłuchania się w siebie. Z archetypu odkrywcy korzystają chętnie marki związane z podróżami.

      Przykłady z kultury: Indiana Jones, Krzysztof Kolumb, Elon Musk

      Przykłady marek: Subaru (jedź tam, gdzie chcesz), GoPro (marka mówi o dzieleniu się doświadczeniami z całym światem)

      Archetyp marki: Kochający, Wielbiciel, Kochanek (The Lover)

      Archetyp marki Kochanek buduje intymność. Wielbiciel chce towarzyszyć odbiorcom w najbardziej intymnych chwilach ich życia. Ale to nie wszystko: Kochanek chce być pożądany. Komunikuje się językiem zmysłów (ciepły ton, bogate opisy), uderza w pasje i angażuje. Marki, które wybierają ten archetyp, najczęściej tworzą produkty/usługi towarzyszące nam podczas zmysłowej przyjemności.

      Przykłady z kultury: Don Juan, Henry Cavill, Marilyn Monroe

      Przykłady marek: Jaguar (reklama z zachodzącym słońcem i detalami), Chanel (kobiecość zamknięta we flakonie)

      Archetyp marki: Mędrzec, Przewodnik, Filozof, Mentor, Nauczyciel (The Sage)

      Archetyp mędrca jest idealny dla tych marek, które chcą przekazywać wiedzę. Uwaga: jest ona ważniejsza niż emocje czy wpływ na odbiorców. Mędrzec jest metodyczny, obiektywny i w swojej komunikacji bazuje na faktach. Zachęca odbiorców do myślenia i poszerzania wiedzy. Jednocześnie sam ciągle się uczy i próbuje zrozumieć otaczający go świat. Kluczowe znaczenie mają dla niego dane. Nie przepada za zmianami. Swoją „eksperckość” stawia ponad wszystko.

      Przykłady z kultury: Mistrz Yoda, Albus Dumbledore, Oprah Winfrey

      Przykłady marek: Google (wydaje nam się, że tutaj nie trzeba dodawać nic więcej), BBC News, Forbes

      Archetyp marki: Głupiec, Błazen, Wesołek, Śmieszek, Klaun (The Fool)

      Archetyp błazna skupia się na zabawie, YOLO (You only live once, żyjesz tylko raz) i rozbawianiu innych. Tryska optymizmem na prawo i lewo. Nie ważne, ile ma lat, na zawsze pozostaje młody duchem. Ma w sobie dziecięcą radość. Przekaz błazna jest humorystyczny, czasem nawet kpiący. Lubi parodiować wszystkich i wszystko. Potrafi mówić o trudnych tematach w angażujący i przystępny sposób, z poczuciem humoru. Komunikacja jest barwna, prosta (ale nie prostacka) i lekka.

      Przykłady z kultury: Jaś Fasola, Agnieszka Dygant, Charlie Chaplin

      Przykłady marek: MailChimp (kolorowa marka z małpką w logo), M&M’s (reklamy mówią wszystko)

      Archetyp marki: Twórca, Artysta (The Creator)

      Archetyp twórcy bazuje na innowacji. Artysta kocha to, co wyjątkowe, lubi sztukę i kreację, a ponad wszystko ceni oryginalność i ekspresję. Wyraża siebie i pokazuje innym, jak mogą to robić. Lubi pokazywać proces twórczy, np. powstawania produktu. Dzieląc się nim, jest podekscytowany jak kot na widok pudełka. Uwielbia posługiwać się storytellingiem. Ciągle szuka inspiracji i sam chętnie inspiruje innych.

      Przykłady z kultury: Don Draper z „Mad Mana”, Steven Spielberg,

      Przykłady marek: LEGO (Just imagine…, tylko sobie wyobraź… LEGO to kreowanie samo w sobie, a reklamy tej marki dodatkowo to podkreślają. Szczególnie dobre są te z serii Adults), Adobe (kreowanie oraz innowacja to dla nich wartości nadrzędne)

      Archetyp marki: Władca, Królowa (The Ruler)

      Archetyp władcy dąży do kontroli, by uniknąć chaosu. Władca jest dominujący. Ma silne poczucie odpowiedzialności oraz stabilności. Jest pewny siebie, kontroluje swoje życie i tego samego oczekuje od innych. Widzi samego siebie na szczycie (jednocześnie agresywnie broni się przed detronizacją). Marki, które obierają archetyp Władcy są często powiązane z sukcesem i/lub bogactwem. Używają wyrafinowanego języka, by brzmieć autorytatywnie i pewnie.

      Przykłady z kultury: Margaret Tatcher, Marlon Brando z „Ojca Chrzestnego”, Skipper z „Pingwinów z Madagaskaru”

      Przykłady marek: Rolex (sam w sobie jest już symbolem bogactwa i władzy), Gourmet (biały, puszysty kot, który wybiera tylko najlepsze z najlepszych), Mercedes (logo: trójramienna gwiazda w wieńcu laurowym jest symbolem luksusu)

      Archetyp marki: Magik, Czarodziej (The Magician)

      Archetyp magika wprowadza swoją wizję w życie i robi to w nieco mistyczny sposób. Magik jest charyzmatyczny, spragniony wiedzy… ale się nią nie dzieli. Pokazuje efekty swojej pracy, a nie kulisy. Nie boi się schodzić z głównego szlaku, przez co tworzy markę wyjątkową. Jego sposób komunikacji oczarowuje konsumentów. Produkty/usługi marki z archetypem magika mają pozwalać zachować wieczną młodość, niosą ulgę, ukojenie i magiczne chwile. To archetyp idealny dla SPA, zabiegów kosmetycznych czy produktów dla najmłodszych.

      Przykłady z kultury: Gandalf, Merlin, Morfeusz z „Matrixa”, George Lucas

      Przykłady marek: Disney (marka, która wszystkich zabiera do świata magii i wspomnień z dzieciństwa. Robi to nie tylko za pomocą filmów, ale też Disneylandu, czyli parku rozrywki), Red Bull (doda Ci skrzyyyydeł!)

      Archetyp marki: Zwykły Człowiek, Towarzysz (The Everyman)

      Archetyp towarzysza nie chce się wyróżniać ani przewodzić. Chce iść ramię w ramię ze swoimi odbiorcami. Zwykły Człowiek jest przyjazny, miły i taktowny. Łatwo zdobywa zaufanie, a wszystkich swoich odbiorców traktuje jednakowo. W jego komunikacji można zobaczyć normalne życie, takie z którym wiele osób może się utożsamić. Nie uznaje konkurencji. Zamiast tego woli tworzyć emocjonalne połączenie z odbiorcami.

      Przykłady z kultury: Ron Wesley, Anne Hathaway, Emma Stone

      Przykłady marek: Levi’s (spodnie, które są dla każdego na co dzień. Na zdjęciach i filmikach można zobaczyć zwykłych ludzi w zwykłych sytuacjach), IKEA (produkty pokazane w sytuacjach, których może doświadczyć każdy z nas)

      Teoria a praktyka — jak wykorzystać wiedzę o archetypie swojej marki?

      Określone cechy, uniwersalne wzorce osobowości oraz zachowań wybranych archetypów wykorzystujemy w całej komunikacji. Jak to zrobić?

      • stwórzmy komunikację marki na podstawie wybranego archetypu, np. wybierając archetyp Błazna, możemy opowiadać historie w lekkim tonie, a humor wykorzystywać nawet w reklamach czy mailach sprzedażowych,
      • trzymajmy się jednego archetypu (lub dwóch, jeśli tyle wybraliśmy), czyli pozostając przy Błaźnie, nie wrzucajmy nagle artykułu eksperckiego naszpikowanego specjalistycznym słownictwem i sztywnego tak, jakby ktoś go wykrochmalił,
      • skupmy się na docieraniu do osób, które wyznają takie same wartości i budujmy z nimi relacje, zamiast poświęcać czas i uwagę na hejterskie komentarze od osób, które nie należą do naszej grupy docelowej,
      • dopasujmy styl komunikacji oraz ton wypowiedzi do oczekiwań odbiorców z naszej grupy docelowej (nie może być tak, że celujemy z przekazem do zaangażowanych rodziców, a nasz archetyp to Władca lub Kochanek, bo to spowoduje dysonans poznawczy u odbiorców, a w konsekwencji brak zaufania do marki),
      • zadbajmy o to, by cały wizerunek marki odpowiadał obranemu archetypowi (jeśli wybierzemy np. Twórcę, to zarówno slogan, logo jak i kolorystyka strony ma się z nim kojarzyć, czyli raczej nie celujemy w czarno-złote ornamenty tylko w zabawę kolorem i kreatywność),
      • trzymajmy się wybranego archetypu we wszystkich kanałach komunikacji (np. jeśli wybieramy archetyp Zwykłego Człowieka, nie budujmy niepotrzebnego dystansu w mailach sprzedażowych czy artykułach blogowych).

      Sprawdź również

      Jak tworzyć biznes edukacyjny, gdy nie masz 20+ lat doświadczenia? | Hubert Świerczewski – Pankracy
      Podcast

      Jak tworzyć biznes edukacyjny, gdy nie masz 20+ lat doświadczenia? | Hubert Świerczewski – Pankracy

      W dzisiejszym odcinku:
      – skąd brać pomysły na treści?
      – jak konsekwentnie tworzyć treści?
      – w jaki sposób budować ofertę, żeby klient powiedział „tak”?
      – czy brak 10/20 lat doświadczenia MUSI powstrzymać nas przed dzieleniem się wiedzą?
      jak z filmu na YouTube prowadzić do zakupu?

      Czytaj więcej
      Jak pracować z ChatGPT, by pisał teksty za Ciebie i NIE lał wody? | Artur Jabłoński
      Podcast

      Jak pracować z ChatGPT, by pisał teksty za Ciebie i NIE lał wody? | Artur Jabłoński

      – Jak używać narzędzia ChatGPT, żeby usprawnić sobie pisanie tekstów i nie skończyć z dziesięcioma akapitami lania wody?
      – Jakie są ryzyka związane z tym, że sztuczna inteligencja pisze za nas?
      – I czy warto oddawać jej kontrolę nad całym tekstem i tylko przekleić sobie gotowca?

      Na te pytania odpowie Artur Jabłoński.

      Czytaj więcej
      Co to jest crowdfunding i jak go wykorzystać?
      Biznes

      Co to jest crowdfunding i jak go wykorzystać?

      Crowdfunding pozwala nam na zebranie środków potrzebnych do realizacji konkretnego projektu (produktu lub usługi). Na tej zasadzie działają m.in. Siepomaga, Polak Potrafi czy Patronite. Sprawa jest jednak nieco skomplikowana, bo istnieją różne rodzaje finansowania społecznościowego.

      Czytaj więcej
      Jak monetyzować wyświetlenia na Instagramie? | Paula Balicka-Zańczak
      Podcast

      Jak monetyzować wyświetlenia na Instagramie? | Paula Balicka-Zańczak

      Listen to „Jak monetyzować wyświetlenia na Instagramie? | Paula Balicka-Zańczak” on Spreaker. W dzisiejszym odcinku: Jak zarabiać dzięki subskrybcji na Instagramie? Jakie typy rolek sprzedają? Co charakteryzuje osoby, które nie dają rady zarabiać na Instragramie? Jakie typy produktów warto sprzedawać latem? OGIETTAJ Paula Balicka-Zańczak: ekspertka od reels i automatyzacji na Instagramie. Monetyzuje wyświetlenia rolek i […]

      Czytaj więcej
      3 MITY, przez które wiele osób NIE SPRZEDAJE kursu/e-booka
      Podcast

      3 MITY, przez które wiele osób NIE SPRZEDAJE kursu/e-booka

      Listen to „3 MITY, przez które wiele osób NIE SPRZEDAJE kursu/e-booka” on Spreaker. Live za 0 zł o stworzeniu pierwszego produktu edu (+ dostęp do nagrania)Rezerwacja miejsc: https://kasazawiedze.pl/live W dzisiejszym odcinku poznasz:– Blokujące podejścia często przeszkadzają w tworzeniu produktu edukacyjnego. – Kiedy obawy i mity związane z produktem mogą być uzasadnione. – Co zrobić, aby uniknąć wpadania […]

      Czytaj więcej
      Tanie czy drogie produkty – co lepsze dla Twojego biznesu w sieci?
      Sprzedaż

      Tanie czy drogie produkty – co lepsze dla Twojego biznesu w sieci?

      Zaczynamy prowadzić własny biznes i zastanawiamy się, co wybrać: produkty tanie czy drogie? Wydaje nam się, że te tańsze kupi więcej osób (przecież w takiej cenie żal nie brać!). Ale… może potem z żalem stwierdzimy „aj, trzeba było zażądać wyższej ceny, ten produkt jest wart więcej!”? Za to droższe dadzą nam większe przychody. Tylko co, jeśli okaże się, że cena będzie za wysoka i nikt nie będzie chciał od nas kupować?

      Czytaj więcej

      Idę jak burza

      Newsletter, gdzie pokazujemy kulisy budowania biznesu edu. Bez lania wody. Za 0 zł. Co 2 tygodnie o 17:00.

      .