

Ogarnij chaos w Twoich kampaniach sprzedażowych:Sprawdź szczegóły!
Zarządzanie finansami w firmie to coś więcej niż pilnowanie, by wystarczyło nam na ZUS czy podatek dochodowy. W przedsiębiorstwie musimy kontrolować i śledzić każdy grosz, który do nas wpływa lub który wypływa z naszej firmy. Jednocześnie musimy dbać o jak największą rentowność biznesu oraz o bezpieczeństwo finansowe. Do tego dochodzą podatki, rozliczenia… sporo. Zobacz, jak to wszystko ogarnąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niezależnie od tego, czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą (albo nawet działalność nierejestrowaną) czy firmę, która zatrudnia sztab ludzi – musimy dbać o finanse przedsiębiorstwa. Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek, sprawdźmy, czym dokładnie jest zarządzanie finansami.
Zarządzanie finansami to, najprościej mówiąc, dbanie o pieniądze firmy – skąd je wziąć (przychody), jak je najlepiej wydać (rozchody) i jak je pomnażać. Jako przedsiębiorcy musimy:
W wielkim skrócie: zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to pilnowanie, by firma miała pieniądze nie tylko dziś, ale także w przyszłości.
Finanse przedsiębiorstwa:
Zarządzanie finansami firmy ma sprawić, że zarobimy jak najwięcej… ale to nie jest jego jedyny cel.
Głównym, podstawowym celem zarządzania finansami przedsiębiorstwa jest tak naprawdę… utrzymanie wypłacalności firmy (czyli ma nas być stać nas na pokrycie kosztów, czyli np. wypłaty dla pracowników [nawet po podwyżkach związanych z awansami czy inflacją] oraz spłatę zobowiązań).
Jednak wiele osób idzie o krok dalej i ich celem są także:
Zwiększanie zysku sprawia, że wzrasta także płynność finansowa (czyli mamy pieniądze na pokrycie zobowiązań).
Jakie jeszcze mogą być cele związane z zarządzaniem finansami firmy?
Zarządzanie finansowe dzieli się na:
Zakres zarządzania finansami obejmuje wszystkie działania związane z przepływem pieniędzy w przedsiębiorstwie. W praktyce oznacza to:
Mówiąc prościej: zarządzanie finansami obejmuje wszystkie działania, które mają na celu zapewnienie firmie stabilności i wzrostu poprzez odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi.
Dawniej wszystko trzeba było zapisywać ręcznie i przeliczać na kalkulatorze. Dziś możemy wykorzystywać nowoczesne technologie i narzędzia, które chociażby zautomatyzują wystawianie faktur i paragonów.
Ponadto współcześnie zarządzanie finansami to coś więcej niż kontrolowanie przychodów i kosztów. To także:
W tym wszystkim musimy także pamiętać o inflacji, która sprawia, że gromadzone na koncie pieniądze zmniejszają swoją wartość. Przykładowo:
O ile w przypadku tak niskiej kwoty nie są to duże „straty”, tak jeśli trzymamy na koncie 100 000 zł, tracimy realnie 5000 zł. O wiele lepiej te pieniądze zainwestować, przy czym musimy pamiętać o:
W praktyce zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to głównie zarządzanie kapitałem obrotowym. Oznacza to, że zajmujemy się bieżącymi operacjami, takimi jak opłacanie zobowiązań oraz zapewnienie firmie przychodów, które to zapewnią płynność finansową oraz dadzą nam zysk i fundusze na inwestycje.
Pobierz tabelkę z budżetem firmowym do uzupełnienia
Jeśli chcesz nauczyć się zarządzać finansami swojego przedsiębiorstwa tak, by faktycznie na nim zarabiać, a nie tylko pokrywać zobowiązania – polecamy książkę „Po pierwsze zysk” Mike’a Michalowicza.
Zarządzanie finansami może być bardzo żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Dlatego warto to sobie ułatwiać.
By ułatwić sobie zamknięcie finansowe, warto skorzystać z automatyzacji. Możemy to robić np. korzystając ze specjalnego oprogramowania. Znajdą się w nim:
By wdrożyć strategię zarządzania finansami, musimy ją najpierw mieć. Zaczynamy więc od przeanalizowania sytuacji finansowej naszej firmy. Sprawdzamy, jak wygląda:
W ten sposób znajdziemy obszary, w których np. ponosimy zbyt duże koszty i będziemy mogli podjąć decyzję o ich redukcji.
Dodatkowo przyglądamy się źródłom naszych przychodów:
Dzięki temu możemy znaleźć pewne schematy i na nich opierać nasze przyszłe działania. Na tej podstawie wyznaczamy nasze cele finansowe (np. w kwartale czwartym zarobić 100 tysięcy złotych, przy czym 80% tej kwoty w październiku i listopadzie, bo w grudniu zawsze jest „krucho”). Zastanawiamy się, jak osiągniemy takie przychody i rozpisujemy konkretne działania.
Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę różne scenariusze, czyli „co by było gdyby”. O tym pisaliśmy w części „Funkcje zarządzania finansowego”.
Na tym jednak nie koniec. Samo wdrożenie strategii zarządzania finansami to jedno, ale ważne jest także kontrolowanie jej efektywności. Musimy sprawdzić:
By skutecznie zarządzać finansami w firmie, musimy stale wykonywać podobne zadania. Dlatego warto przygotować sobie procedury:
Dzięki procedurom:
Możemy także skorzystać z oprogramowania do zarządzania finansami (pisaliśmy o tym w części „5 najlepszych praktyk w celu poprawy efektywności finansowej”) lub z usług biura rachunkowego.
Ryzyko jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem firmy. Na każdym rogu czyhają na nas zagrożenia, które musimy przewidywać, by nasza działalność była wypłacalna.
Mówiąc o ryzyku, najczęściej mamy na myśli pewne negatywne odchylenia od spodziewanego efektu. Musimy jednak wiedzieć, że ryzyko może być też pozytywne (czyli np. kampania przynosi przychody dwukrotnie wyższe niż oczekiwane). Niezależnie od wyniku, musimy przygotować się na różne scenariusze (czyli co zrobimy, gdy zarobimy za mało oraz co zrobimy, gdy zarobimy więcej, niż oczekujemy).
Tym, co różni ryzyko od niepewności, jest to, że ryzyko możemy oszacować zarówno z perspektywy prawdopodobieństwa jego wystąpienia, jak i skali skutków dla naszego przedsiębiorstwa.
By zmniejszyć ryzyko niewypłacalności, możemy skorzystać z ubezpieczenia czy hedgingu. Warto to przegadać ze specjalistą.
W 1997 roku Marc Randolph i Reed Hastings założyli wypożyczalnię płyt DVD za pośrednictwem poczty. W 2007 roku przedsiębiorstwo ogłosiło, że dostarczyło klientom miliard takich płyt. Można powiedzieć, że prosperowało doskonale… jednak dziś praktycznie nikt nie korzysta z DVD. Dlaczego firma przetrwała?
W 2016 roku Netflix, bo to właśnie ta firma, udostępnił platformę streamingową „na cały świat” (są pewne ograniczenia). Tym, co uratowało wypożyczalnię DVD, było właśnie zarządzanie zmianą, by utrzymać konkurencyjność firmy. Najczęściej takie zmiany obejmują wykorzystanie nowoczesnych technologii i narzędzi (z wypożyczalni DVD do wypożyczalni filmów na platformie internetowej).
Choć temat finansów bywa trudny, warto się nim zainteresować, ponieważ odpowiednie zarządzanie pieniędzmi w firmie pomaga nam nie tylko zapewnić wypłacalność, ale także maksymalizować zyski i minimalizować koszty.
Źródła:
[1] https://mfiles.pl/pl/index.php/Finanse_przedsi%C4%99biorstwa (dostęp z dnia 28.04.2025)