Chcesz ulepszyć swoje kampanie sprzedażowe? Wpadnij na spotkanie LIVE za 0 zł:Rezerwuję miejsce!
Crowdfunding pozwala nam na zebranie środków potrzebnych do realizacji konkretnego projektu (produktu lub usługi). Na tej zasadzie działają m.in. Siepomaga, Polak Potrafi czy Patronite. Sprawa jest jednak nieco skomplikowana, bo istnieją różne rodzaje finansowania społecznościowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Crowdfunding to, jak sama nazwa wskazuje, finansowanie społecznościowe (ang. crowd = tłum, społeczność, funding = finansowanie).
Wyobraź sobie, że wpadasz na świetny pomysł. Niestety, nie masz funduszy, by go zrealizować. I wtedy pojawia się ona: społeczność, która chce wspierać takie inicjatywy i chętnie sypnie groszem (a wiadomo, że grosz do grosza…). Innymi słowy crowdfunding to pozyskiwanie wielu małych inwestorów (często prywatnych), którzy pomogą nam stworzyć produkt lub usługę. A skąd taki rodzaj finansowania się wziął?
Akt I
Na XVIII-wieczną scenę wchodzi Subskrypcja. Chętnie spotyka się z muzykami.
Subskrypcja: Dzień dobry Beethovenie!
Beethoven: Dzień dobry, postanowiłem sprzedawać zamożnym fanom mój nowy utwór w postaci zapisu nutowego. Uzbieram pieniądze, dzięki którym będę mógł dalej tworzyć.
Subskrypcja: To bardzo dobry pomysł! Musisz tylko znaleźć odpowiednią liczbę subskrybentów, by nie ponieść strat. Dopiero później puść wszystko do druku.
Akt II
1997 rok, USA. Na scenę wchodzi zespół Marillion, który dzięki pomocy fanów zbiera pieniądze na realizację trasy koncertowej. Do “kapelusza” wpada 60 tysięcy dolarów, a muzycy finansują w ten sposób także kilka swoich płyt.
Akt III
2000 rok. Bocznym wejściem wchodzi portal ArtistShare.net. Na scenie pojawiają się zachwyceni artyści, którzy w końcu mogą pozyskać pieniądze na swoje kolejne dzieła. Chwilę później na scenę wpadają także Sellaband, Indiegogo i Pledge Music, oferując także finansowanie przedsięwzięć gospodarczych. Na koniec w blasku chwały wchodzi Kickstarter, czyli największa crowdfundingowa platforma świata.
Crowdfunding to obustronne korzyści:
A to wszystko pod czujnym okiem Komisji Nadzoru Finansowego.
Dlaczego to w ogóle działa? Bo ludzie lubią wspierać inicjatywy bliskie ich sercom, np.:
Ważne jest też to, że wsparcie finansowe takich projektów jest dobrowolne:
Finansowanie społecznościowe ma wiele oblicz.
Crowdfunding pożyczkowy (ang. crowdlending) to rodzaj gromadzenia funduszy oparty na pożyczkach. W praktyce oznacza to, że każdy inwestor udziela kredytu właścicielowi projektu (na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia!), który to później musi owe pieniądze oddać (wraz z odsetkami oczywiście!). W tym przypadku korzyścią dla inwestora jest kwota odsetek. Wszystko opiera się na umowie, która mówi:
Crowdfunding inwestycyjny (inaczej: udziałowy) to forma finansowania związana z rynkiem kapitałowym. Na początku rozwoju firmy banki niechętnie pożyczą nam pieniądze. Wtedy wchodzą inwestorzy indywidualni, który dysponują niewielkim kapitałem. My dostajemy kasę, a oni:
Crowdfunding oparty na nagrodach jest często wybierany przez twórców internetowych. Działają oni za pomocą m.in. Patronite i oferują nagrody za wpłatę określonych kwot, np.
Ludzie angażują się nawet wtedy, gdy nagrody nie dotyczą ich bezpośrednio (fundacja, o której wspominamy, otrzymuje niemal 15 tysięcy złotych miesięcznie, a daje inwestorom tak naprawdę tylko dyplom).
Crowdfunding oparty na przedsprzedaży także jest często wykorzystywany przez twórców internetowych, m.in. przez nas. Ogłaszamy, że chcemy stworzyć produkt ABC. Przygotowujemy ankiety, na podstawie których tworzymy agendę (dzięki temu produkt zaspokaja potrzeby lub rozwiązuje problemy odbiorców). Przedstawiamy ją naszej społeczności i ogłaszamy przedsprzedaż. Zainteresowane osoby kupują dostęp i czekają, aż pojawią się pierwsze lekcje, a my mamy fundusze, by zacząć pracę. Jeśli nie uzbieramy kwoty minimalnej, oddajemy pieniądze i nie realizujemy projektu.
Psst. W przedsprzedaży zawsze proponujemy najniższą cenę, co jest podziękowaniem za zaufanie dla osób, które kupują produkt w ciemno.
Crowdfunding charytatywny to sposób pozyskiwania funduszy na cele związane z pomocą potrzebującym. W tym przypadku za wpłacenie określonej kwoty prowadzący zbiórkę nie oferuje nic w zamian. Takie zbiórki wymagają jednak odpowiedniego zezwolenia.
Gdy opieramy finansowanie projektu na przedsprzedaży, samodzielnie zbieramy fundusze. W innych przypadkach możemy skorzystać z różnych serwisów, które nam w tym pomogą.
Zarówno na świecie, jak i tylko w Polsce działa mnóstwo różnych portali, zajmujących się crowdfundingiem. Każdy dostawca usług finansowania społecznościowego ma swoją ofertę, ale sposób funkcjonowania takich platform jest podobny:
Z jakich portali crowdfundingowych możemy skorzystać w Polsce? M.in.:
Czy to działa? Rekordowa kwota zebrana na platformie polakpotrafi.pl to 385615 zł[1].
Zanim jednak pobiegniemy rejestrować się na stronie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Odpowiedzi pomogą nam zdecydować, który portal będzie dla nas najlepszy:
Zanim rozpoczniemy zbiórkę, przeczytajmy DOKŁADNIE cały regulamin i dopytajmy o niejasności (np. zawiłe kwestie prawne).
Jak każde rozwiązanie, crowdfunding ma swoje wady i zalety.
Crowdfunding jest regulowany prawnie przez rozporządzenia i dyrektywy. Warto zapoznać się z przepisami, bo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.
Jedne z nowszych regulacji unijnych (Rozporządzenie (UE) 2017/1129, Dyrektywa (UE) 2019/1937, zmiana Dyrektywy 2014/65/UE czyli MIFID II) mają zapewnić transparentność crowdfundingu oraz uchronić użytkowników platform finansowania społecznego przez obawami dotyczącymi kwestii prawnych. Wprowadzają one także obowiązek podziału klientów na doświadczonych i niedoświadczonych (niedoświadczonym klientom wszystkie informacje przedstawiane są tak, by mogli oni zdecydować czy i które usługi są odpowiednie dla potencjalnych inwestorów. Jeśli nie mają oni wystarczającej wiedzy, doświadczenia lub umiejętności, są informowani o ryzyku wynikającym z korzystania z platformy).
To najważniejsze przepisy związane z crowdfundingiem. Warto się z nimi zapoznać, by prowadzić zbiórki świadomie i legalnie.
Przypisy:[1] https://polakpotrafi.pl/ (dostęp z dnia 12.07.2024)